Європейські реформи: на Буковині обговорили питання впровадження пенсійної реформи

23.10.2018 | 12:31
Версія для друкуВерсія для друкуВідправити на e-mailВідправити на e-mail
Район: 
Кіцманський район

Начальник Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області Михайло Романів взяв участь в конференції «Європейські реформи в Україні: доступна освіта, якісна медицина, достойна пенсія». Проведення заходу здійснювалося в рамках проекту «Просування реформ в регіони» за підтримки Європейського Союзу, Міжнародного фонду «Відродження», громадської організації «Інституту економічних досліджень та політичних консультацій».
Під час конференції, в якій також взяли участь представники Управління Держпраці в Чернівецькій області, Державної регуляторної служби в області, експерти Центру громадської активності «Синергія», обговорили питання впровадження пенсійної реформи в регіоні та озвучили результати соціологічного дослідження в Чернівецькій області.
– Запровадження змін до пенсійної системи після прийняття реформи мало на меті відновлення соціальної справедливості та стало поштовхом для зростання рівня пенсійного забезпечення. Відбулося не лише підвищення пенсій, але й цілий комплекс змін у системі пенсійного забезпечення, що забезпечило проведення постійного та безпосереднього процесу осучаснення пенсій. Крім того, важливо те, що внаслідок реформування пенсійний вік для виходу на пенсію не підвищили, натомість зросла роль страхового стажу. Нині необхідний стаж для призначення пенсій за віком становить 25 років і зростатиме щороку на рік, поки в 2028 році не досягне 35 років. Тому для отримання гідної пенсії вже відтепер особам, які замислюються над тим – працювати легально чи ні, – відповідь однозначна: працювати! Адже від сплати внесків залежить стаж, а від стажу – і розмір майбутньої пенсії, – розповів у виступі Михайло Романів.
Зауважив, що працівники Фонду неодноразово брали участь у зустрічах із соціальними партнерами та роботодавцями. Проводили інформаційно-лекційні години зі студентами. Організовували семінари з питань легалізації соціально-трудових відносин працівників з роботодавцями, які здійснюють діяльність у сферах готельного, ресторанного бізнесу, громадського харчування, в будівельній галузі та у сфері торгівлі. Мета одна – донести до свідомості краян важливість легального працевлаштування. Адже пенсія – це не допомога від держави, держава тільки створює умови та регулює все в правовому полі, а от вибір свого майбутнього здійснює людина самостійно.
За словами очільника пенсійної служби краю, законодавство надає можливість громадянам подбати про свою майбутню пенсію шляхом добровільної участі у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування.
Крім того зазначив, що в наступному році передбачається впровадження другого рівня пенсійної реформи, який передбачає особисті накопичення кожного українця на індивідуальних рахунках. Після впровадження нової системи, люди зможуть отримувати не тільки державну пенсію, але і ту, що вони накопичили, відраховуючи щомісяця певну суму на старість.
Під час конференції Михайло Романів також зупинився на питаннях пенсійного забезпечення трудових мігрантів. Повідомив, що такі особи також мають право на призначення пенсії із врахуванням стажу роботи закордоном, однак тільки при умові легального працевлаштування та сплати відповідних внесків.
На конференції, крім наслідків впровадження пенсійної реформи, обговорили також результати проведеного серед громадян області соціологічного дослідження щодо рівня їхньої обізнаності з питань реформування пенсійної системи та ставлення до легального оформлення своїх трудових відносин. Примітно, що переважна більшість респондентів, особливо молодь, висловилася за легалізацію трудових відносин. Однак серед проблемних питань, які перешкоджають їм обрати саме цей вид заробітку, є невпевненість у завтрашньому дні, відсутність роботи та страх не дожити до пенсії через низький рівень життя. Саме ці фактори сприяють тому, що більшість обирає неофіційне працевлаштування, а ініціаторами, за висновками експертів дослідження, виступають самі ж роботодавці. Таким чином висновки очевидні: люди хочуть працювати офіційно, розуміють важливість сплати внесків та їх вплив на майбутню пенсію, однак через брак робочих місць та низькі зарплати, змушенні погоджуватись на умови самих роботодавців.
Таким чином за результатами обговорення важливих питань, учасники заходу прийшли до висновку, що внаслідок пенсійної реформи відбулося не лише підвищення пенсій, але й цілий комплекс змін у системі пенсійного забезпечення, що забезпечило проведення постійного та безпосереднього процесу осучаснення пенсій. Однак сьогодні всі, а особливо молодь і люди середнього віку, повинні зрозуміти, що перші кроки до пенсійного благополуччя зроблені, однак реалізація своїх прав на гідну пенсію залежить від самих громадян. Суспільство має усвідомити, що легалізація заробітної плати – це гідне забезпечення майбутнього кожного і вирішувати цю проблему треба спільними зусиллями – як державі, так і самим працівникам. Попри те, що робота державних органів влади у цьому напрямку дуже важлива і необхідна, громадяни повинні зрозуміти, що їм теж варто підключитися до вирішення цієї проблеми. Ніхто не зможе краще змусити роботодавців чесно платити зароблені гроші, як самі працівники, які повинні просто не погоджуватися на роботу за невигідними для себе умовами. Тому важливо не тільки щоб працівник усвідомив це, але й вимагав від своїх роботодавців легального працевлаштування, як гарантії пенсійної безпеки в майбутньому.
Прес-служба Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області

-